Niemiecka firma EWM, producent urządzeń spawalniczych, dzięki innowacyjnym pomysłom od wielu lat kształtuje przyszłość techniki spawania. Opracowywane nowe rozwiązania polepszają jakość prac spawalniczych oraz czynią je jeszcze bardziej ekonomicznymi. Jednym z najnowszych efektów tych działań jest produkcja urządzeń spawalniczych wykorzystujących nowatorską technologię EWM- coldArc. Urządzenia tego typu są w szczególności przeznaczone dla konstrukcji wykonywanych z cienkich blach, na przykład w przemyśle samochodowym. Jednakże metoda EWM- coldArc ze względu na swoją innowacyjność cieszy się coraz większym zainteresowaniem w innych gałęziach przemysłu
Sekretem procesu
EWM- coldArc jest cyfrowo kontrolowane przejście materiału przy zminimalizowanej mocy łuku spawalniczego. Metoda
coldArc umożliwia łączenie najcieńszych blach oraz jako pierwsza umożliwia lutospawanie spoiwami na bazie cynku o niskiej temperaturze topnienia (420°C) i wrzenia (907°C) dzięki zredukowanemu doprowadzeniu ciepła. Technika
EWM- coldArc nadaje się także do łączenia wszystkich typowych materiałów podstawowych i dodatkowych oraz pozwala na wykonywanie połączeń mieszanych stali z aluminium, stali z magnezem i połączeń magnezu. Wieloprocesowa konfiguracja źródła prądu umożliwia także wykorzystanie standardowej metody spawania MIG/MAG oraz spawanie łukiem pulsującym różnych materiałów przy sprawdzonej jakości EWM.
Pracujące na bazie
Windows oprogramowanie
EWM PC 300 służy do programowania własnych charakterystyk, do bezproblemowego wprowadzania danych procesowych oraz do rejestrowania przebiegów i aktualizacji oprogramowania. Tym samym otrzymujemy do dyspozycji łatwe w obsłudze i wydajne narzędzie, na które producent udziela 3 letniej gwarancji! Proces może być stosowany uniwersalnie, zarówno do spawania ręcznego jak i do zastosowań zautomatyzowanych, np. z wykorzystaniem robotów.
ColdArc oznacza krótki, kontrolowany cyfrowo łuk elektryczny o zredukowanym cieple. W przypadku tego zmodyfikowanego łuku, przejście materiału jest kontrolowane przez nowoczesny wysokodynamiczny unikatowy układ inwertorowy w połączeniu z bardzo szybką, cyfrową regulacją procesu, zapewniającą drastyczną redukcję mocy przy transferze kropli materiału dodatkowego do jeziorka.
Za pomocą szybkiej cyfrowej regulacji, ten nowy proces łączenia kontroluje każde przejście materiału, kropla po kropli. Zapewnia to doskonałe łączenie krawędzi, zdolność do wypełniania szczelin, oraz możliwość indywidualnego wywierania wpływu na geometrię spoiny. Zredukowane wprowadzanie ciepła i prawie niewymagające mocy przejście materiału, powodują mniejsze odkształcenia łączonych elementów, a cyfrowo kontrolowane zwarcie gwarantuje przebieg procesu niemalże bez rozprysków.
Dzięki technologii
EWM coldArc lutospawanie z użyciem nowych materiałów dodatkowych na bazie cynku nie powoduje uszkodzenia powłoki cynkowej, zarówno obok spoiny, jak i od spodu blachy, a odkształcenia, dzięki zredukowanemu dopływowi ciepła procesowego, zredukowane są do minimum. Bardzo istotnym efektem jest również doskonała odporność na korozję, gdyż używany jest, tego samego typu, cynkowy materiał dodatkowy. Dzięki stosowaniu metody coldArc po raz pierwszy możliwe są połączenia między stalą i metalami lekkimi.
Autorem artykułu jest pracownik firmy
IDAL UMDS Sp. z o.o.
Gdynia: 058 661 03 91
Gdańsk: 058 524 59 80
Katowice: 032 350 24 60
Wrocław: 071 359 44 90
Szczecin: 091 462 37 71
www.idal.pl